Nar Çeşitleri

Hicaz Nar: Antalya Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından tescilli, gerek iç gerekse dış pazarda en çok tutulan nar çeşididir. Türkiye nar ihracatının büyük bölümü Hicaz nar’dır. Geççi, bölgeye ve mevsime bağlı olarak 5-25 Ekim arasında hasat edilir. Soğuktan zararlanma eşiği ağaç için -100C dir. Mayhoş nardır. Depolamaya çok uygundur uygun koşullarda 6 ay depolanabilir. Bölgeye, toprak ve bakım koşullarına bağlı olarak en erken 3. Yılda ekonomik verime yatar. Meyve boyu ve ağırlığı çok büyüktür. Kabuk rengi kırmızı dane rengi koyu kırmızıdır. Usare randımanı %48.91. Dane Randımanı %50. Çekirdek orta sert. Verim >41 kg/ağaç. Yeme kalitesi mükemmeldir. Gerek sofralık gerekse sanayi olarak tüketime uygundur.
Caner Nar (Çekirdeksiz): Dr. Caner Onur tarafından geliştirilerek ülkemizde çekirdeksiz nar adı altında satılmıştır. Depolanmaya uygundur. Meyve boyu ve ağırlığı büyüktür. Kabuk rengi Koyu kırmızı dane rengi bordo, koyu kırmızıdır. Kabuk rengi ve meyve büyüklüğü tatmin edici olduğu için son senelerde ihracat için gündeme gelmektedir. Gerek sofralık gerekse sanayi olarak tüketime uygundur.
Wonderful: Dış kabuk Koyu kırmızı dane rengi kırmızıdır. Meyve büyüküğü büyük – orta arasında olup özellikle daneleme için uygundur. Tadı Mayhoş ve lezzetlidir.
Deve Dişi: Dış kabuk rengi yeşil – açık kırmızıdır. Meyve büyüklüğü çok iri olup ağaçları çok verimlidir. Yumuşak çekirdekli tatlı nardır. Dane rengi açık kırmızı olup yeme kalitesi mükemmeldir. Yurt içinde Tüketilen ayrıca Arap ülkelerine de ihraç edilen son derece lezzetli bir nar çeşididir.
Esin Nar: Antalya BATEM tarından tescil aşamasında olan tatlı nar çeşididir. Soğuktan zararlanma eşiği ağaç için -100C dir. Tatlı nar olduğu için depolanmaya Hicaz nar kadar uygun değildir. Bölgeye, toprak ve bakım koşullarına bağlı olarak en erken 3. Yılda ekonomik verime yatar. Meyve boyu ve ağırlığı çok büyüktür. Kabuk rengi Koyu kırmızı dane rengi koyu kırmızıdır. Dane Randımanı %53,78. Çekirdek yumuşak. Verim orta 20-40 kg/ağaç. Sofralık olarak tüketime uygundur.
İzmir Çekirdeksiz: Dış kabuk rengi kırmızı ve dane rengi yine kırmızıdır. Meyvesi orta büyüklükte olup çekirdek son derece yumuşaktır. Çok lezzetlidir.
İzmir 23: Ege tarımsal araştırma enstitüsü tarafından tescil edilmiş tatlı nar. Ağacı orta kuvvetli olup orta verimlidir. Meyve büyüktür. Kabuk rengi şeker pembe, tane ve şıra rengi kırmızıdır. Tane randımanı %57,23, tanede çekirdek oranı %14,28, şıra randımanı %47,85 olup tatlı ve yumuşak çekirdekli bir çeşittir.
Caner Nar (Tatlı): Antalya BATEM’den emekli Dr. Caner Onur tarafından geliştirilmiş tatlı nardır. Meyve boyu küçük-ortadır. Kabuk rengi Koyu kırmızı dane rengi bordo, koyu kırmızıdır.

Aktuel

  • 2011-2012 kış sezonu kiraz dikimleri için stoğumuzda yarı bodur anaçlara aşılı, sertifikalı Ziraat 0-900 fidanlarımız ve tozlayıcıları mevcuttur.
  • Gelecek sezondaki kiraz dikimleriniz için siparişlerinizi şimdiden vermeniz halinde istenilen anaç ve çeşitleri temin edebiliriz.
  • Anahtar teslimi kiraz ve nar bahçesi tesis etmekteyiz.
  • 24.08.2011 Tarihinde firmamız P-HL-C kiraz anaçlarının Türkiye’deki ilk ve tek lisanslı üreticisi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

İletişim

Meyfid Fidan Tarım Ürünleri ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.


Atatürk Mah. Cumhuriyet Cad. No:44 45930 Köprübaşı – Manisa Tel / Fax: +(90) 0236 / 571 37 04 Mobil Tel: +(90) 0532 231 22 07

Copyright 2011 Tüm Hakları Saklıdır | Meyfid Fidan Tarım Ürünleri ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.